Üye Girişi   Üye Kaydı   English  
 
 
 
   
 
Kimyasallar Kimyasal Ürünler Makina ve Ekipmanlar Danışmanlık Arama KMO
 
ÜRÜN ADI CAS NO IUPAC ADI EINECS NO ELEMENT NO UN NO FİRMA

Gelişmiş Arama
 
 
   
 
   
 
   
 
 

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: HTTP_REFERER

Filename: views/firmalar_ayrintilar_view.php

Line Number: 131

"><< Geri

ÇUKUROVA Kimya Endüstrisi A.Ş.

SLIDESHOW

Tanıtım Yazısı

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Cukurova Kimya Endüstrisi A.Ş., Türkiye’nin ikinci büyük limanının bulunduğu İzmir’e yaklaşık 40 km , İzmir Havaalanı’na 56 km uzaklıkta olup, İzmir-İstanbul karayolu üzerinde bulunmaktadır. % 60’lık kapalı alana sahip olan ÇKE, 103.000 m²’lik bir alan üzerine kuruludur. Türkiye’nin en büyük gruplarından “Çukurova Holding” e bağlı 138 şirketten biridir.
1974 yılında kurulan, öncelikli hedefi, döküm endüstrisinde kullanılan döküm reçinelerini üretmek olan ÇKE, en yaygın reçinesi olan furan reçinelerini furfural alkolden; furfural alkolü furfuralden; furfurali ise zeytin prinasından üretmekteydi.
1976 yılında, fenol-formaldehit ve furan reçineleriyle birlikte ilgili katalizörleri, “Fordoth/ İngiltere Lisansı” altında üretmeye başlamış ve o zamanların, furfural, furfural alkol ve döküm reçinelerinde Türkiye’de tek üreticisi olan Çukurova Kimya; yıllık bazda, 1.800 Ton furfural, 1.650 Ton furfural alkol ve 3.000 Tonluk döküm reçineleleri üretim kapasitesine sahipti. Yine aynı dönemde firma, ürün çeşitlerine kalıp ve maça boyalarıyla tandiş plakalarını da eklemiştir.
1989 yılında, döküm reçineleri piyasasında yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla birlikte “Borden Chemical UK. Ltd”nin (şimdiki adıyla Hexion Specialty Chemicals) lisans anlaşmasını imzalayarak, esterlerle kürleşen alkali fenolik reçineleri üretmeye başlamıştır.
1990 yılında yaşanan ekonomik kriz beraberinde, fabrikadaki furfural üretimine son verilmiş, frufural alkol üretimine furfural ithal edilerek devam edilmiştir.
Firma, teknolojisini geliştirerek 1991 yılıyla birlikte ekzotermik ve izolasyon karakterli besleyici gömlek üretimine başlamış; araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla alkali fenolik reçineler ve besleyici gömleklerin üretiminde büyük başarı sağlamıştır.
1993 yılında endüstriyel fenolik reçinelerini geliştirme çalışmalarına başlanmıştır.
1994 yılında Çukurova Kimya, “Daussan Group/ France” ile birlikte ortaklık anlaşması imzalayarak “Daussan-Çukurova Kimya A.Ş.” adı altında silika ve manyezit esaslı tandiş plakaları ve örtü tozları gibi çelik endüstrisinde kullanan ürünleri üreten güçlü bir şirket kurmuştur.
1995 yılının sonlarına doğru ÇKE, domestik ısı sistemlerinde yer alan ısı izolasyon plakalarının üretimine ve satışına başlanmıştır.
1996 yılında ÇKE ve “Borden Chemical UK. Ltd”(Hexion Specialty Chemicals) ile arasında döküm reçineleri, endüstriyel ve fenolik reçineler (novolak reçine) ve kalıp/ maça boyaları üretiminde teknoloji transferi ve “know-how” anlaşmaları yapılmıştır.
2001 yılında ekonomik sebeplerden dolayı, furfuril alkol üretimi durdurularak furan reçine üretimine furfural alkol ithal edilerek devam edilmiştir.
İç piyasadaki gelişmelere bağlı olarak katı, sıvı ve toz endüstriyel reçineler (rezol ve novolak reçineler), otomotiv keçeleri, refrakter tuğla, zımpara gibi endüstriyel ürünlerin üretiminde kullanılmaya başlanmıştır.
2006 yılında “Hexion Specialty Chemicals” ile lisans anlaşması olarak “Alkali Fenolik Reçine Teknoloji” anlaşması imzalanmıştır.
Günümüzde, Çukurova Kimya’nın başlıca ürünleri aşağıda 7 grupta özetlenebilir:
1) Döküm Reçineleri ve Katalizörler
2) Endüstriyel Fenolik Reçineler
3) Besleyici Gömlekler
4) Maça ve Kalıp Boyaları
5) Isı İzolasyon Plakaları
6) Kaplanmış Kum
7) Döküm Endüstrisi İçin Yardımcı Malzemeler
ÇKE; tüm ürün gruplarında Türkiye’de pazar lideridir. Son 10 yıl içinde firmanın üretim ve satışları % 350 oranında, Dolar bazında geliri ise yaklaşık % 300 oranında artış göstermiştir. Aynı dönemde, iş gücü % 150 oranında artmış, üretim kapasitesini geliştirmek üzere yeni üniteler kurulmuştur.
Son zamanlarda, eski makinelerin kaldırılmasına, yerine ileri teknoloji içeren makine ve ekipman kullanımına yönelik yeni yatırımlara hız verilmiştir.
ÇKE aynı zamanda İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İsveç, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Yunanistan, Ukrayna, Azerbaycan, Gürcistan, Suriye, İran, Ürdün, Pakistan ve İsrail gibi ülkelere ürünlerini ihraç etmektedir.
Deneyimli ve kalifiye personeli ve konusunda uzman çalışanlara sahip olan Çukurova Kimya, NQA of Britain ve ISO–9000–2000 sertifikalarına sahiptir. Ayrıca, “Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği”nin üçlü sorumluluk deklarasyonuna katılmıştır.

Logo

ANA DAL

KİMYASALLAR
KİMYASAL ÜRÜNLER

Faaliyet Alanı

Doğal Reçine ve Zift
Yapıştırıcı, Mastik, Nisaşta, Jelatin, Patlayıcı ve Diğer Kimyasallar
Boya, Renklendirici ve Mürekkepler
Alkol ve Epoksitler

Alt Faaliyet Alanı

Sentetik kauçuk, reçine, latis ve diğer prekürsörler
Sentetik Yapıştırıcılar
Boyalar
Boya ve Astarlar
Fenol, Polifenol, Eter, Aldehit, Keton, Kinonlar

Ürünler ve Hizmetler

Alkilfenolik reçineler
Alüminyum boyalar
Boya ve vernik reçineleri
Fenolik reçineler
Furan ve türevleri
Furane yapıştırıcılar
Kalıp reçineleri
Manyezit zemin sentetik renkli boyaları
Poliüretan reçineler
Rezsorsinol formaldehit reçine
Sıcak yapıştırıcılar

Adres Bilgileri

50. Yıl Cad. No: 10 Org. San. Bölg. 45030 MANİSA

Telefon +90 236 233 2320
Fax +90 236 233 2323
Email info@cukurovakimya.com.tr
Websitesi www.cukurovakimya.com.tr
Harita Görmek için tıkla

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: HTTP_REFERER

Filename: views/firmalar_ayrintilar_view.php

Line Number: 341

"><< Geri